poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Wyśniłam GO sobie... Fiołkowy mazurek.




Wyśniłam sobie ten mazurek. W pięknym  kolorze violet i z fiołkami zerwanymi na łące. A marzenia senne należy urzeczywistniać. Jestem szczęściarą ponieważ w ogrodzie fiołków mam od zatrzęsienia :). Zrywanie ich było idealną formą odpoczynku między sprzątaniem a gotowaniem na święta. W pełni mnie to zrelaksowało. Żeby uzyskać piękny fioletowy kolor zastosowałam domowej roboty dżem z jeżyn. Ale możecie użyć też spożywczego barwnika...albo zamienić kolor na różowy ;) stosując gęsty sok malinowy albo czysty sok buraczany bez dodatku octu i soli. 

Składniki na kruche ciasto:
200 g mąki

140 g zimnego masła
70 g cukru 
1 jajko + 1 żółtko 

Składniki na polewę:
5 łyżek dżemu z jeżyn - (opcjonalnie malinowy)
3 tabliczki czekolady białej
150 ml śmietanki kremówki

2 łyżki masła
1 garść fiołków 

sobota, 19 kwietnia 2014

Wiosenne wydanie COOLMAG i jajka faszerowane



Powyżej nasze ukochane dziecko Opolskiej Blogosfery Kulinarnej - drugie wydanie e-magazynu COOLmag :) A w nim wiele ciekawych, wiosennych i świątecznych przepisów, interesujący wywiad i piękne ilustracje. Oraz moje propozycje na niebanalnie faszerowane jajka oraz domowy majonez od strony 60. Zapraszam do przeglądania i inspiracji :)

anchois 

z awokado i wasabi
faszerowane suszonymi pomidorami

domowy majonez


WSZYSTKIE PRZEPISY ZNAJDZIECIE W MAGAZYNIE COOLMAG OD STRONY 60 :)

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Jogurtowy deser z ricottą i borówkami



Ogród, łagodne promienie Słońca, zapach młodej mięty, sok z brzozy. Tym kojarzy mi się kwiecień. Oraz słodkim śniadaniem w ogrodzie. Nie ma to jak rozpocząć dzień od pysznego i zdrowego deseru! :)


Składniki:
200 g naturalnego, gęstego jogurtu
250 g serka ricotta
1 koszyczek borówek amerykańskich
1/2 szklanki syropu.soku z malin (u mnie mój domowy, ale może być sklepowy do rozcieńczania z wodą)
1 łyżka cukry pudru (do deseru i sosu)
2 łyżeczki żelatyny


sobota, 5 kwietnia 2014

Drożdżowe pierogi z kaczką


Właśnie pakuję się do urlopu. Tym razem kochana Polska! Niedzica - Czorsztyn - Dunajec - Zakopane - Słowacja. A na samym końcu odpoczynek nad jeziorem Dobczyckim a jak już odpocznę to planuję poszaleć w Krakowie ;) Dlatego zależy mi, żeby opublikować jeden z moich setnych zaległych przepisów :-P Zdecydowanie więcej gotuję niż spisuję receptury :) 
Pierwszy raz robiłam pieczone pierogi drożdżowe, i chyba za długo były w piekarniku. W przepisie zmniejszyłam czas pieczenia, więc bez obaw, możecie mi zaufać :) Mięso kaczki mam z poprzedniego dnia z obiadu. Więc to znowu obiad z cyklu: recykling jest fajny! :-P
Składniki na ciasto

  • 180 ml mleka 
  • 300 g mąki 
  • 20 g drożdży świeżych 
  • 5 g cukru 
  • 2 żółtka 
  • 40 gram masła 
Składniki na farsz:
  • ok. 0,5 kg ugotowanego albo upieczonego mięsa z kaczki
  • 2 cebule
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • sól, pieprz
  • opcjonalnie 1 żółtko

Dodatkowo:


  • 1 jajko do posmarowania
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku

środa, 2 kwietnia 2014

Ciasto wiewiórka

Skąd ta nazwa? Nie mam zielonego pojęcia. Ale myślę, że żadna wiewiórka nie pogardziłaby ciastem z orzechami, jabłkami i rodzynkami :) No i w końcu od wiórków do "wiewiórków" nie daleka droga ;) 

Do zrobienia tego ciasta zainspirowały mnie bakalie bez konserwantów, lecz z dużą zawartością pokarmowego błonnika marki HELIO  - polecam! :) Takie bakalie idealne są do wieczornego podjadania przy TV :D 


składniki:
5 średnich jabłek (u mnie antonówki)
5 dag rodzynek np. Helio
5 dag posiekanych orzechów włoskich np. Halio 
2 łyżki mielonego cynamonu
3/4 szklanki cukru
2 szklanki przesianej mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2-3 łyżki kakao
3 jajka
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki oleju

Dodatkowo:
odrobina margaryny i bułki tartej do wysmarowania formy

Polewa:
1 tabliczka gorzkiej czekolady

2 łyżki śmietanki kremówki
2 łyżki masła
2 łyżki wiórków kokosowych

wtorek, 1 kwietnia 2014

Twarożek z młodą pokrzywą

Pokrzywa jest rośliną od dawna wszechstronnie użytkowaną, przy czym wśród roślin użytkowych należy do najbardziej niedocenianych. O jej właściwościach leczniczych pisali już w starożytności m.in. Hipokrates. Do łask wróciła w czasie wojen światowych. Powszechnie używana jest w przemyśle kosmetycznym ale także jako suplement diety. A poparzenia liści pomagają na reumatyzm. Pamiętam jak babcia kazała się nimi biczować po plecach. Liście zbiera się od maja do września. Wybieramy pokrzywę bez kwiatków i tylko górne listki. Mnie najbardziej smakują świeże listki na początku kwietnia, gdy zaczyna swój porost. Pokrzywa idealna jest do suszenia a następnie stosowana jako napar do picia. Jeśli mieszkamy w mieście, szukajmy miejsc z dala od ulic i wybierajmy listki ze środka krzaczka, by uniknąć potencjalnego zaznaczonego miejsca przez psa :-P Aby uniknąć poparzenia, róbmy to w rękawiczkach. Aby uniknąć poparzenia w język  konieczne jest sparzenie pokrzywy wrzątkiem i drobne posiekanie z dodatkiem soli. Dla bardziej strachliwych polecam moździerz ;)



Składniki:
200-250 g białego, chudego twarogu
4 łyżki kwaśnej, więjskiej śmietany
1 pęczek młodek pokrzywy
sól, pieprz