piątek, 22 stycznia 2016

Makowa panna cotta


Robiąc ostatnio porządki w szufladzie z przyprawami, znalazłam napoczęte opakowanie maku. Mak został mi jeszcze ze świąt. A, że nie lubię gdy jedzenie się marnuję postanowiłam przygotować mój ulubiony włoski deser panna cottę (wł. gotowana śmietanka). To bardzo prosty do przygotowania deser, który tak naprawdę można wyczarować z niewielkiej liczby składników. Panna cotta to jeden z tych deserów, które możecie zrobić zarówno z pucharkach, kieliszkach, jak i w formie do wyjęcia i położenia na talerzu. Bez pieczenia, bez wysiłku :) Smacznego!

składniki:

500 ml śmietanki kremówki
2 łyżki żelatyny spożywczej
2 łyżki letniej wody
2 łyżki cukru
3 łyżki maku

wtorek, 12 stycznia 2016

Pasztet z selera

Niedawno odbył się dzień wegetarian. I ten fakt skłonił mnie do pewnej refleksji. Ile jemy mięsa? O tym, że należy jeść warzywa i owoce, wiedzą już chyba wszyscy. Czy wiedza przekłada się na praktykę? Otóż nie. W 2011 roku statystyczny Polak zjadł 75 kilogramów mięsa - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowe. Ta matematyka wciąż rośnie. Rosnąca konsumpcja mięsa jest według ekspertów efektem wzrostu gospodarczego i bogacenia się obywateli (aż ciężko w to uwierzyć, ale jednak). Natomiast spożywamy tylko 110 kg warzyw i owoców rocznie. Daleko nam do średniej europejskiej, która wynosi 250 kg rocznie na mieszkańca, nie wspominając o Grecji, gdzie zjada się 400 kg. – Mamy dużo do zrobienia. Wciąż nie doceniamy walorów prozdrowotnych warzyw i owoców. Dlatego chcę Was zachęcić do warzywnych pasztetów.



Składniki:


2 duże ugotowane selery starte na tarce o dużych oczkach

1/3 szklanki oleju (u mnie olej ryżowy)
2 cebule pokrojone w kostkę

2 posiekane ząbki czosnku 
20 dag tartej bułki (u mnie bułka kukurydziana)
5 surowych, roztrzepanych jajek

1/2 szklanki wywaru grzybowego albo warzywnego
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka suszonego majeranku
sól, pieprz

poniedziałek, 4 stycznia 2016

JAGLUSZKO ciasto bez cukru, mąki, mleka i jajek



Deser bez cukru, mąki, mleka i jajek czy w ogóle jest możliwy? TAK! może dupy nie urywa jak czekolada nadziewana, ale jeśli masz nowe postanowienie na Rok 2016, że uciekać będziesz od cukru i glutenu, to ten przepis jest dla Ciebie! A jak zrealizować postanowienia noworoczne? o to kilka rad:

  1.  Znajdź w sobie motywację
  2. Sprecyzuj swój cel.- Powinien być mierzalny, realny i ekscytujący
  3. Cel zapisany łatwiej zrealizować. Zapisz sobie postanowienia i powieś w widocznym miejscu
  4. Wizualizuj. Zobacz siebie oczami wyobraźni w miejscu docelowym
  5. Warto mieć plan.. Wypisz wszystkie kroki, przybliżą Cię do zdobycia Twojego celu
  6. Termin przydatności. Data podjętej decyzji nie ma żadnego wpływu w realizowaniu jej. Daj sobie czas na przemyślenia i refleksje
  7. Zdeklaruj się publicznie co chcesz osiągnąć. - Deklaracje publiczne mają olbrzymią moc sprawczą. 
Więcej o realizowaniu postanowień noworocznych na mojej nowej stronie Strona poświęcona zdobywaniu sukcesu w każdym obszarze Twojego życia SUKCESOMANIA - ZAPRASZAM! 


Składniki:
400 g surowej kaszy jaglanej
1,5 kg słodkich jabłek
1 łyżeczka cynamonu
1 garść wiórków kokosowych
Masę dosłodzić można 2 łyżkami miodu, syropu daktylowego. Albo domową konfiturą ze śliwek, bez cukru ( 1/2 słoika)

sobota, 2 stycznia 2016

Sałatka z pęczakiem i pieczonymi burakami oraz ostropestem

            Kasza jest łatwa w przyrządzeniu, powszechnie dostępna, tania i można podawać ją z wieloma daniami w różnych kombinacjach smakowych. Z czym smakuje najlepiej? Z pieczonymi burakami! Jeśli po świętach zostały Wam kiszone buraki, także można je zastosować w tej sałatce. Swoją wersję przygotowałam na imprezę sylwestrową. Dlatego dodałam magiczny, odtruwający składnik: ostropest. Ostropest zawiera Flawonolignany, które wykazują działanie oczyszczające z toksyn, odtruwające i ochronne dla wątroby. Preparaty zawierające flawonolignany zalecane są w długotrwałej terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, a także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Ale dość dietetycznego bełkotu!

            Na przyjęciu poznałam wiele wartościowych i pozytywnie zakręconych ludzi. Bawiliśmy się przednio. Niestety powrót okazał się feralny, gdyż miałam z tatą wypadek samochodowy (wpadliśmy w poślizg), ale jesteśmy cali i zdrowi - to najważniejsze! Czas odczarować początek Nowego Roku, najlepiej smaczną sałatką... :)

Składniki
300 g kaszy pęczak
2 -3 duże upieczone (albo ugotowane) buraki
2 -3 ogórki konserwowe albo kiszone
150 g sera feta albo bałkańskiego (ser solankowy)
1 pęczek natki pietruszki albo 1 łyżka suszonego lubczyku
sól
sos:
1/4 szklanki oleju ryżowego albo oliwy z oliwek
2 łyżki octu balsamicznego
1 łyżeczka pieprzu