czwartek, 30 lipca 2015

Domowy przecier pomidorowy na zimę


Super pan pomidor

Aż, trudno uwierzyć, że dawniej pomidor był uważany za roślinę trującą. W XVI Iw.  francuski ogrodnik Olivier de Serre twierdził, że pomidory nie są jadalne, inni uważali, że od zapachu pomidorów dostaje się mdłości. Co budzi wiele paradoksów – w 1811 r., w niemieckim słowniku botanicznym o pomidorach napisano: „Choć pomidor jest uważany za roślinę trującą, w Portugalii i Czechach sporządza się z niej sosy, wyróżniające się przyjemnym, kwaskowatym smakiem”. Krajem, który zaryzykował jak o jeden z pierwszych, przełamać te opowieści była Rosja. Tam już od XV wieku uprawia się pomidory. W Polsce pojawiły się wraz z królową Boną, ale tak naprawdę ich hodowla rozwinęła się po I wojnie światowej.  „Złote jabłka„ czyli włoskie pomidori bogate są w witaminy i mikroelementy. Pomidory posiadają sód, potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor, nikiel, kobalt, magnez, mangan oraz witaminy: A, B, C, E, kwas cytrynowy i jabłkowy oraz roślinny pigment – likopen. Warto, więc przygotować na zimę przeciery pomidorowe, żeby nie stosować koncentratów ze sklepów.

Śpieszmy się robić przetwory na zimę, nim zawita kolejna fala upałów ufff...

Składniki:
5  kg pomidorów
1 łyżka soli
2 łyżki cukru

wtorek, 21 lipca 2015

Chłodnik z krewetkami i fetą

Uch - jak gorąco! Puff - jak gorąco! Uff - jak gorąco!...:)

składniki:
* 1 pęczek botwiny (z buraczkami)
* 1 pęczek rzodkiewek
* 1 pęczek koperku
* 3 ogórki małosolne
* 3 ogórki gruntowe
* 1 litr kefiru, maślanki, jogurtu
* 2 ząbki czosnku
* sól
* czarny pieprz
* 1 łyżka cukru
* 1 cytryna lub 1 łyżka octu jabłkowego
dodatkowo:
ok. 10-15 małych krewetek
100 - 150 g sera feta
1 ząbek czosnku
sól, pieprz
1 łyżka sosu chili
1 łyżka oliwy z oliwek
sok z 1/4 cytryny
Botwinę myjemy, trzemy na tatce, przekładamy do garnuszka i zalewamy wodą w takiej ilości, aby przykryła buraczki. Dodajemy również pocięte drobno łodygi z liśćmi. Botwinę gotujemy pod przykryciem przez około 15 minut. Masę schładzamy w dużej misce.
Trzemy na tarce obrane ogórki, umyte rzodkiewki i mieszamy z masą buraczkową. Dodajemy pocięty drobno koperek, szczyptę soli, pieprzu, cukier, przeciśnięty przez prasę czosnek i sok z cytryny. Wszystkie warzywa mieszamy dokładnie i uzupełniamy kefirem. Po lekkim schłodzeniu chłodnik jest gotowy.  Gotowy chłodnik podajemy z krewetkami i z pokruszonym lub pokrojonym w kostkę serem feta. 
Krewetki podsmażamy na oliwie. Ok. 3 min. z dodatkiem sosu chili, i czosnku. Doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec skrapiany sokiem z cytryny.

niedziela, 12 lipca 2015

Kotlety mielone grillowane w liściach winogronowych z sosem koperkowym

Po ostatnich małych porażkach osobistych znowu dostałam nowy wiatr w żagle i wiarę w lepsze jutro. Pomaga mi w tym ciekawa literatura oraz leżing w ogrodzie. I jak już tak sobie leżałam i czytałam pod winoroślami, pomyślałam by na kolację wykorzystać liście winogrona. Efekt widoczny poniżej :) Niby tradycyjne danie ale w nowszym wydaniu. I tak własnie lubię! 

Składniki:
0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego albo wołowego
kilka dużych liści winogronowych
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 pęczek natki pietruszki
łyżka masła
sól, pieprz


Sos koperkowy:
Około 35 g masła
2 spore łyżki mąki pszennej (ja używam ziemniaczanej)
Pęczek koperku
500 ml bulionu (u mnie rosół)
100 ml śmietany  12 lub 18%
Sól, pieprz

sobota, 4 lipca 2015

Grillowane pieczarki z krewetkami i salsą pomidorową


Nadeszła pierwsza w tym roku fala afrykańskich upałów a mnie wzięło na grilla :) Na szczęście z grillem elektrycznym marki Russell Hobbs Polska z odłączanymi płytami, poszło znacznie sprawniej niż na węglowym. Żeby zrobić grillowane pieczarki z krewetkami wystarczy mieć tylko potrzebne składniki, grill, cień za drzewem, dmuchany basen i zimne piwko :). Nie jestem fanem piwa, ale w taką pogodę idealnie gasi pragnienie po całym dniu w pracy. Mój tato jak zobaczył, że będą krewetki to z żalem wyjeżdżał w delegację do Warszawy :)

Składniki:

4 duże pieczarki
ok 15 - 20 małych krewetek 
tyle samo pomidorków koktajlowych 
4 łyżki sosu chili 
2 ząbki czosnku
2 szalotki albo 1 mała cebula
1 wiązanka natki pietruszki
sól, pieprz