poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Roladki z cukinii z pastą ziemniaczano - tuńczykową

Jakie są najlepsze imprezy? Spontaniczne! Takie przygotowywane w 1 godzinę. Bo tyle miałam czasu od podjęcia decyzji, że chcę zaprosić gości. Schłodziłam wino a potem już było dużo śmiechu :) Nie spodziewałam się, że ten wieczór zakończy się na tańcach nad mariną :) Co prawda nie za bardzo było z kim tańczyć, bo pokolenie dzisiejszych mężczyzn nie czuje rytmu w biodrach i nie trzymają ramy ;) ale i tak zabawa była na sto dwa. Poniżej jedna z potraw tego wieczoru... Roladki z tuńczykiem


Składniki:
2 średnie cukinie
1 puszka tuńczyka Graal
5 jaj
2 ziemniaki
szczypior
sól, pieprz
2 łyżki świeżego, zielonego groszku 

wtorek, 18 sierpnia 2015

Grillowany schab z kurkami w sosie śmietanowym



Kurka, czyli pieprznik jadalny, to gatunek grzybów. Do zalet kurek należy zaliczyć ładną barwę, dzięki której łatwo je znaleźć w ściółce oraz to, że rzadko bywają robaczywe. 
Kurki składają się głównie z wody. Jak wszystkie grzyby nie są jedzone ze względu za swoje walory odżywcze, bo zawierają niewielkie ilości wartościowych składników. Dlaczego więc je lubimy? Zachwycamy wyjątkowym smakiem i strukturą. W kurkach znajdują się tylko śladowe ilości witamin  oraz składników odżywczych. Kurki świetnie nadają się do duszenia, smażenia i marynowania. Można je też mrozić, ale wcześniej warto grzyby zblanszować, dzięki temu po rozmrożeniu nie będą gorzkie. Jedyny ich minus to stan zabrudzenia. Niestety nie ma lepszej metody na czyszczenie kurek niż przy użyciu szczotki do paznokci :)
Czy można je polecić osobom odchudzającym się? Tak! Bo te grzyby są niskokaloryczne, a 100 g surowych kurek zawiera tylko 32 kcal. Nawet w towarzystwie sztuki mięsa, ale tylko grillowanego.

składniki:

2 porcje schaba wieprzowego
1 koszyczek kurek
250 ml śmietanki
1/2 cebuli
2 łyżki tartego parmezanu albo cheddara
2 gałązki tymianku
sól, pieprz
ulubiony makaron (u mnie farfalle farbowane atramentem kałamarnicy)

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Koktajl pomidorowy z OSTROPESTEM

Ostropest plamisty jest jednym z fenomenów natury. Wygląda jak oset, kwitnie na fioletowo i moim zdaniem jest piękny.
W suchej owocni roślina kumuluje substancję zwaną sylimaryną, która jest zbiorem związków zaliczanych do flawonoidów. Są bardzo cenne i stosunkowo rzadko spotykane. Sylimaryna stosowana jest w schorzeniach wątroby. Flawonolignany wykazują działanie oczyszczające z toksyn, odtruwające i ochronne dla wątroby.
Ostropest idealny jest w terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, a także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.
Substancja ta korzystnie wpływa również na funkcjonowanie mózgu. Sylimaryna zmniejsza niekorzystny wpływ wolnych rodników na komórki mózgu oraz zapobiega ich degeneracyjnym zmianom. Jeśli więc masz problemy z koncentracją i pamięcią ostropest może się okazać Twoim ratunkiem.

Sylimaryna wykazuje silne właściwości antynowotworowe. Normalizuje także poziom glukozy we krwi (dobry dla cukrzyka) oraz redukuje zły cholesterol. Mielony ostropest można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Wystarczy spożywać 2 łyżeczki dziennie, popite letnią wodą. Można dodawać do jogurtu, twarożku czy tak jak ja do koktajlu.

W takie upalne dni nie mam ochoty na gotowanie, wolę przygotować szybki koktajl jak ten. 

Składniki:
4 duże, mięsiste pomidory malinowe albo bycze serca
0,5 l kefiru albo zsiadłego mleka
1/2 cebuli
kilka listków bazylii
2 łyżeczki mielonego ostropestu
sól, pieprz do smaku

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Krem z pieczonych pomidorów z konfiturą śliwkową




Czy też tak macie, że jak budzicie się rano to wstajecie już zmęczeni? Nie wiem czy to początek procesu starzenia się czy brakuje mi tylko kogoś miłego kto by wymasował mi plecy? Po 25 roku życia niestety nasza cera nie regeneruje się - to fakt. Faktem też jest, że jak się nie ma faceta u boku to kobita usycha. No cóż, taki to teraz etap w życiu mam. Ale zawsze humor poprawia mi kubek ulubionego kremu z pomidorów. Najbradziej lubię z pomidorów pieczonych. Dodajcie pieczony czosnek, odrobinę chili, ser pleśniowy i ... łyżkę konfitur śliwkowych. A poznacie nowe wrażenia smakowe! Takie wrażenia kulinarne póki co sa dla mnie substytutem romansu. Ale dopiero środek lata więc, mam nadzieję, że jeszcze wydarzy się coś fascynującego w moim życiu ;)


Trochę wiedzy: Warto jeść pomidory, bo zawierają likopen. To organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Najwięcej likopenu mają pomarańczowe i czerwone warzywa, a pomidory są jego głównym źródłem. Czy wiesz, że jedzenie pomidorów wyraźnie zmniejsza ryzyko zawału? Zobacz, jakie jeszczewłaściwości lecznicze zawierają te warzywa. Naturalny czerwony barwnik pomidorów, czyli likopen jest najsilniejszym antyutleniaczem z grupy karetonoidów. Co ciekawe, nie ginie on w obróbce cieplnej, w miarę upływu czasu. W przetworach jest go nawet 2-3 razy więcej niż w świeżych pomidorach. Jako przeciwutleniacz likopen opóźnia procesy starzenia, ponieważ neutralizuje wolne rodniki.


Składniki:
1 kg mięsistych pomidorów
½ l bulionu z włoszczyzny
1 główka czosnku
oliwa z oliwek
2 gałązki świeżego tymianku albo rozmarynu
2 łyżki konfitury ze śliwek bez cukru!
1 łyżka octu balsamicznego lub octu jabłkowego
sól, pieprz
kawałek sera pleśniowego