wtorek, 30 października 2012

Udko królika duszone w sosie winno-ziołowym z szałwiowymi ziemniakami i surówką z pora



Szkoda, że tak rzadko jemy królicze mięso. Jest bardzo chude i zdrowe. Dawniej mój tata hodował króliki, wtedy było mi żal swoich milusińskich a dziś tęsknie za nimi na swoim talerzu :-P Swojego królika kupiłam od prywatnego gospodarza.


SKŁADNIKI na 1 porcję:
Udko z królika
1,5  kieliszka białego wina

2 szklanki kwaśnego mleka albo maślanki (jeśli mięso jest świeże i nie było mrożone)
2 białe cebule
olej rzepakowy
Sól, pieprz
3 ziarna ziela angielskiego

1 kulka jałowca
2 liście laurowe
gałązka rozmarynu
tymianek
majeranek
2 ząbki czosnku

Składniki na Puree ziemniaczane:
dowolna ilość ziemniaków (u mnie 2)
świeża szałwia (1 listek na 1 ziemniaka)
łyżka masła
sól, pieprz

Składniki na surówkę:
2 marchewki
1 mały por
1 kwaśne jabłko
1 łyżka majonezu albo śmietany

sól, pieprz

Królik: Mięso królika najpierw przez godzinę maczamy w maślance. Następnie królika posypać solą oraz pieprzem i obsmażyć na gorącym oleju. Kiedy będzie rumiany, przełożyć go do garnka. Na patelnię, tę samą, na której wcześniej był podsmażany królik, dodać odrobinę masła i pokrojoną w kostkę cebulę. Zeszklić i wlać kieliszek białego wina. Zredukować. I całość wlać do garnka z udkiem. Dolać 1 litr bulionu warzywnego. Wrzucić gałązkę rozmarynu, tymianek, majeranek, posiekane 2 ząbki czosnku i ziele angielskie oraz liście laurowe i jałowiec. Przykryć i wstawić na mały ogień. Mięso dusić przez około1,5 h.

Puree: Ziemniaki ugotować w osolonym wrzątku. Gdy ziemniaki będą gotowe utłuc z łyżką masła i wymieszać ze świeżą, drobniutko pokrojoną szałwią. Doprawić pieprzem. 

Surówka:Marchewki ścieramy na tarce o grubych oczkach, por drobno kroimy, jabłko obieramy i ścieramy na tarce, wszystko mieszamy i doprawiamy łyżką śmietany albo majonezu. Doprawiamy solą i pieprzem.
Rada: Królik jak jest świeży to najlepiej namoczyć go w kwaśnym mleku przez noc, jak rozmrożony to można piec bez namaczania bo mięsko już skruszało

Udko wykładamy na talerz, podajemy z ziemniakami, surówką, całość polewamy sosem



duszony królik



poniedziałek, 29 października 2012

Pancakes amerykańskie z masą kajmakową

 
W niedziele na śniadanie najlepiej smakują naleśniki, aromat jest niesamowity tym bardziej jak do nich dodamy olejek z aromatem pomarańczowym :) Amerykańskie są bardziej pulchne i grubsze z powodu dodatku proszku do pieczenia. Dziś przedstawiam przepis na amerykańskie naleśniki oraz przepis na masę kajmakową. 

Składniki masy kajmakowej:
1 szklanka mleka, 
1 szklanka cukru, 
1/3 kostki masła 
3/4 szklanki mleka w proszku,
2  łyżeczki kakao

 Składniki na naleśniki:
2 szklanki mąki pszennej
masło (3-4  łyżki)
2 jajka jajka
szczypta soli
1,5 szklanki mleka
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1/3 szklanki cukru

1 cukier waniliowy
2 szklanki mąki pszennej 

1 łyżeczka aromatu pomarańczowego (olejek)
olej do smażenia

Naleśniki: Roztopić masło. Do miski wrzucamy: roztopione masło, mąkę, mleko, jajka, proszek do pieczenia, sól, cukier, cukier waniliowy oraz aromat. Wszystkie składniki ze sobą mieszamy. Łyżką nakładamy surowe ciasto na rozgrzany olej i smażymy przez chwilę z obu stron jak naleśniki. Podajemy z masą kajmakową albo dżemem lub syropem klonowym.
Masa kajmakowa: Do naczynia wlać mleko,  dodać cukier, kakao, masło i gotować ok. 20 minut. Pod koniec gotowania dodać mleko w proszku. Cały czas masę podgrzewać, ciągle mieszając, aż masa dobrze się połączy.
smażymy naleśniki

Pancakes

niedziela, 28 października 2012

Brokułowe risotto natchnione winem i kurczak w sezamie

Uważam, że to ciekawa propozycja niedzielnego obiadku.

Składniki na 2 porcje:

2 filety kurczaka
1,5 szklanki ryżu na risotto (u mnie Arborio)
oliwa do smażenia
olej do smażenia
200 białego wina wytrawnego
sól, pieprz
sezam (biały i trochę czarnego)
1 mały brokuł
sok z cytryny 
4 łyżki sosu sojowego

Brokuły gotujemy we wrzątku z dodatkiem łyżeczki cukru (by nie stracił kolor). Oliwę rozgrzać na dużej patelni. Wsypać na patelnię ryż i mieszać aby każde ziarenko było otoczone oliwą. Dodać wino i poczekać aż ryż go wchłonie a następnie wyparuje. W sumie ryż smażymy około 10 minut. Ryż doprawiamy solą i pieprzem. W osobnej misce rozgniatamy brokuły widelcem. Na koniec dodajemy brokuły. Przyprawić do smaku solą, świeżo mielonym pieprzem oraz sokiem z cytryny. 
Filet z kurczaka przez 20 minut moczymy w sosie sojowym. Następnie kurczaka obtaczamy w sezamie i smażymy na oleju z każdej strony na małym ogniu. Kurczaka podajemy z risotto.

Zupa brokułowa z kulkami ryżowymi i kurczakiem


Jest do pożywna i zdrowa zupa, idealna na zimowe po południa. 


Składniki:
2 piersi z kurczaka
1 duży brokuł
2 woreczki białego ryżu
bułka tarta - do panierki
2 jajka - do panierki

1 cebula
1 litr bulionu warzywnego
sól, pieprz
łyżeczka curry
natka pietruszki
koperek
świeża bazylia do dekoracji
olej do smażenia
łyżka masła do smażenia



Zupa: w rondlu na maśle podsmażamy cebulę pokrojoną w kostkę, gdy cebula się zeszkli wrzucamy różyczki brokuła i zalewamy bulionem warzywnym. Gotujemy do miękkości. Następnie zupę miksujemy w blenderze.


Kulki ryżowe: W tym czasie gotujemy też ryż wg wskazówek producenta. Ugotowany ryż przestudzamy i następnie mieszamy z jednym jajkiem (jajko służy nam jako spoiwo). Do ryżu dodajemy koperek i natkę pietruszki, oraz doprawiamy solą i pieprzem. Następnie lepimy w dłoniach kulki z ryżu i maczamy je w rozkłóconym jajku a następnie obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na małym ogniu na rozgrzanym oleju.
Kurczak: Filet z kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy solą pieprzem oraz curry. Smażymy na rozgrzanym oleju.

Finał: Zupę brokułową podajemy z kulkami ryżowymi oraz kurczakiem. Dekorujemy ulubionymi świeżymi ziołami.



sobota, 27 października 2012

Mini lazanie z boczkiem

Moja propozycja na konkurs "kreatywne gotowanie". Danie efektownie wygląda na stole i ciekawie smakuje z boczkiem :)

Składniki na 2 porcje :
8 plastrów makaronu lasagna

20 dag wędzonego boczku
2 duże, dojrzałe pomidory (u mnie jeszcze z działki)
10 dag parmezanu
suszone oregano
świeża bazylia
granulowany czosnek
sól, pieprz
1 łyżka oleju

Makaron gotujemy we wrzątku z dodatkiem soli i oleju (by się nie kleił) około 6 minut. Następnie ugotowany makaron studzimy. Boczek kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni, dodajemy pokrojone pomidory bez skórki i wszystko dusimy około 5 minut. Dodajemy sól, pieprz oraz oregano, czosnek. Makaron przekrawamy na pół (muszą wyjść kwadraty). Dwoma połówkami makaronu wykładamy małe kokilki.Do środka dajemy boczek z pomidorami a na sam wierzch posypujemy startym parmezanem. Zapiekamy w 220 stopniach C. około 5 minut do momentu roztopienia sera. Nie dłużej ponieważ makaron może stwardnieć. Dekorujemy świeżą bazylią. 
smażymy boczek z pomidorami
przed pieczeniem

mini lasagne z boczkiem

Frittata z dynią i parmezanem




W lodówce miałam tylko światło i jajka, kawałeczek papryki, 1 pomidor oraz 
maleńką dynię, którą dostałam od taty z działki. Z tych składników mogłam zrobić tylko fritattę! Osobiście bardziej od dyni wolę cukinię, ale pochwalam gotowanie z sezonowych produktów i wykorzystywanie resztek :)

Składniki:
4-5 jajek
1 mała dynia
pół czerwonej papryki
1 pomidor
szczypiorek
kawałek parmezanu
sól, pieprz
olej do smażenia
czosnek granulowany
świeża bazylia
świeży tymianek


Na oleju podsmażamy kawałki dyni, paprykę oraz pomidor. Warzywa zalewamy odrobiną wody i przez chwilę dusimy, dodajemy sól i pieprz, czosnek. W osobnej misce roztrzepujemy jajka. Jajka doprawiamy solą i pieprzem, a potem zalewamy nimi warzywa. Na wierzch posypujemy szczypiorkiem. Chwilkę smażymy na małym ogniu, następnie wkładamy patelnię (albo naczynie żaroodporne na kilka minut do piekarnika by jajka z wierzchu się ścięły. Dekorujemy świeżą bazylią i tymiankiem.


podsmażamy dynię z papryką i pomidorem.




piątek, 26 października 2012

Cevapcici czy kebab? Na patyku z mięta i kuminem


Cevapcici to danie pochodzenia bałkańskiego robione z mięsa mielonego, mocno doprawione ziołami. W kształcie podłużnych kiełbasek. Kebab z mięsa mielonego grillowany na patyku to danie kuchni greckiej i tureckiej. Robiąc takie mięso nie sugerowałam się konkretnym krajem ani przepisem. Mięso postanowiłam zrobić i doprawić bazując na obu kulturach wg własnego uznania. Najważniejszą zasadą jest przygotowywanie dania z mięsa baraniego, jagnięcego czy wołowiny. Omijamy wieprzowinę. Dodajemy dużo świeżych ziół i kumin / kmin rzymski. Kumin odkryłam w swojej kuchni dziś po raz pierwszy. Uważam, że to bardzo aromatyczna przyprawa, która diametralnie zmienia smak mięsa na orientalny styl.Obiadek wyszedł bardzo smaczny :)

Składniki do dania mięsnego na 2 porcje:
0,5 kg mięsa mielonego z baraniny, jagnięce albo wołowe

1 białko od jajka
2 żabki czosnku
1 łyżeczka kminu rzymskiego
szczypta ostrej papryki albo chilli
garść świeżej mięty i kolendry
sól
pieprz ziołowy

Składniki na pieczone ziemniaki:
około 3-4 ziemniaki
świeży rozmaryn
świeży tymianek
sól, pieprz
oliwa 

Sos:
1 grecki jogurt
pół ogórka zielonego ze skórką
1 żabek czosnku
garść świeżej bazyli
sól,
pieprz ziołowy

Mięso: Mięso mieszamy z posiekaną miętą i kolendrą, dodajemy przyprawy: sól, pieprz, kumin, paprykę, czosnek, białko i wszystko dokładnie mieszamy, nadziewamy na patyczki do szaszłyków i smażymy na grillowanej patelni z każdej strony.

Ziemniaki: obieramy ze skórki, kroimy na cienkie plastry. Ziemniaki układamy na blaszy, skrapiamy oliwą, posypujemy solą, pieprzem oraz posiekanym rozmarynem i tymiankiem. Pieczemy w 200 stopniach około 15 minut.

Sos: jogurt mieszamy z czosnkiem przeciśniętym przez praskę, dodajemy posiekaną bazylię oraz ogórek starty na tarce. Doprawiamy solą i ziołowym pieprzem.




czwartek, 25 października 2012

Proste ciasto z gruszkami i z cynamonem

Oto prościutkie ciasto z gruszkami. Nie jestem specjalistką pieczenia ciast, więc jak jakieś mi się cudem uda to od razu uznaję przepis za łatwy :) i godny polecenia :)

składniki:

2 szklanki przesianej mąki tortowej
1,5 szklanki cukru
1/2 kostki margaryny
5 jajek
4-5 łyżek kakao (dobrej jakości)
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
4 gruszki
1 opakowanie cukru waniliowego
1/5 szklanki oleju
łyżka bułki tartej
1 łyżeczka cynamonu 
cukier puder


Jajka rozbijamy oddzielając żółtka od białek. Gruszki myjemy, obieramy, usuwamy nasionka i kroimy w mniejsze kawałki. Margarynę rozpuszczamy w rondelku z cukrem i kakao. Zdejmujemy z ognia i dolewamy olej. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia. Następnie ciągle mieszając dodajemy żółtka, cukier waniliowy, oraz przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodajemy ubite białka i mieszamy drewniana łyżka. Ciasto wylewamy do tortownicy (natłuszczonej i obsypanej bułka tartą) Na wierzchu układamy kawałki gruszek i posypujemy cynamonem. Ciasto pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temp. 180 stopni C. ok 1 h. wystudzone ciacho posypujemy cukrem pudrem.


ciasto z gruszkami



Potrawy rozgrzewające

środa, 24 października 2012

Dorsz i śledź z cebulowo-paprykowym sosem



Są to moje archiwalne zdjęcia , które niedawno odnalazłam na karcie od aparatu.  Soczyste kolory sosu od razu sprawiły, ze stałam się głodna. Szkoda, że tak rzadko robię rybkę na obiad. 

Przy tej okazji zastanawiam się jakie inne suszone zioła stosujecie do ryb? Ja zastosowałam cytrynowy pieprz, cząber, gorczycę, estragon, koperek. A Wy?

Składniki dla 2 osób:
2 filety z dorsza
2 filety ze śledzia
1 duża czerwona papryka
2 cebule
1 mały kartonik pasty pomidorowej
sól, pieprz cytrynowy
suszony cząber (lub inne ulubione zioła)
olej do smażenia
mielona gorczyca
suszony estragon
świeży koperek
świeża bazylia
Rybki doprawiamy solą, pieprzem i ziołami i pieczemy an papierze do pieczenia w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 20 - 30 minut. W tym czasie jak rybki się pieką robimy sos: cebule kroimy w piórka i podsmażamy na oleju, chwile później do cebuli dodajemy paseczki papryki, dolewamy odrobinkę wody i dusimy aż do miękkości. Na sam koniec dajemy pastę pomidorową, doprawiamy solą, pieprzem i cząbrem oraz gorczycą i estragonem. Chwile dusimy i sos gotowy. Podajemy z rybką i ziemniakami. Dekorujemy koperkiem albo bazylią.
rybka w czerwonym sosie

wtorek, 23 października 2012

"Guacamole" z serem pleśniowym i oliwkami

 
Guacamole – meksykański sos (salsa) przyrządzany na bazie awokado.
Nie przedstawiam oryginalny przepis na guacamole. Ponieważ w tradycyjnym przepisie do awokado dajemy tylko limonkę, sól, czosnek oraz świeżą kolendrę. Ja postanowiłam dodać serek pleśniowy oraz oliwki, dla  zaostrzenia smaku. Pasta idealna do grzanek. Należy ją szybko zjeść bo awokado się utlenia i czernieje, nawet pomimo skropienia cytrynką. 

Nie jest to oryginalny, meksykański przepis. jedynie moja wersja na ten dip


Wczesniej robiłam guacamole z ogórkiem konserwowym i pomidorami: przepis

Składniki:

2 dojrzałe awokado
1 ser camembert
świeża kolendra (ewentualnie bazylia)
zielone oliwki - 1 słoiczek
1 ząbek czosnku
sok z połowy cytryny lub sok z 1 limonki.

Przekrawamy awokado wzdłuż. Wydrążamy pestkę (możemy ją wsadzić do ziemi i czekać aż wyrośnie roślinka :) ) Następnie wydrążamy łyżką miąższ. Dodajemy drobno pokrojony ser pleśniowy i wszystko mieszamy ręcznym blenderem. Dodajemy pokrojoną kolendrę oraz zielone w całości oliwki. Czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy do reszty. Skrapiamy sokiem z połowy cytryny. Mieszamy łyżką i gotowe. Smarujemy np. na grzankach. 
 
Rada: jeśli mamy twarde awokado, wkładamy je na dobę do papierowej torby. Na następny dzień awokado staje się bardziej miękkie. Pamiętajmy awokado skrapiać sokiem z cytryny lub limonki by się nie utleniało i w rezultacie czerniało.

Guacamole z serem pleśniowym i oliwkami

Awangarda Smaku

niedziela, 21 października 2012

Sezamowo-owsiane ciastka z żurawiną,orzechami i morelami


Są to ciastka "mniejsze zło" bo nie zawierają cukru tylko naturalny miód. Idealne na jesienny podwieczorek bo zawierają ziarna słonecznika, orzechy włoskie, morele itd...pełny skład i sposób wykonania poniżej :) owe ciastka robi się 2 minuty i piecze się około 15 minut. Zbrudzicie tylko 1 miskę (dla mnie to info najważniejsze bo nie lubię zmywać :))

Składniki można dodać spokojnie na oko :)
4 łyżki płatków owsianych
3 łyżki sezamu
1 łyżka ulubionych płatków śniadaniowych
1 łyżka rodzynek
1 łyżka suszonej żurawiny
6 orzechów włoskich
1 łyżka słonecznika
kilka pokrojonych suszonych moreli (można też dodać daktyle)
1 łyżka wody
około 2-3 łyżek naturalnego miodu (u mnie różany z Bułgarii)

 Wszystkie sypkie składniki mieszamy ze sobą, na koniec dodajemy odrobinę wody a następnie miód. Ilość miodu tyle by składniki dobrze wymieszać. Na blaszę dajemy papier do pieczenia, układamy po 1 łyżce gotową owsianą mieszankę. Ciastka pieczemy a w zasadzie suszymy w piekarniku w 160 stopniach C około 10 do 20 minut. Patrzymy by ciastka się nie spaliły a raczej jedynie stwardniały. Idealne do kawki!

mieszamy wszystkie składniki
układamy na blaszy
ciastka owsiano-sezamowe z orzechami, morelami i żurawiną

sobota, 20 października 2012

Pizza z kozim serem, figami, kurkami i szpinakiem


A miało być tak pięknie i bogato.....ale pizza się zjarała ;/ nie dopilnowałam jej ponieważ w ogrodzie grabiłam liście :) ale to nic, dodatki do pizzy były niebiańskie i wynagradzały mi zbyt chrupki spód :)

Składniki na ciasto:
400 g mąki
30 g drożdży
4 łyżki oliwy z oliwek
2/3 szklanki mleka rozcieńczonego z wodą (pół na pół)
pół łyżeczki soli
szczypta pieprzu i zioła (bazylia, oregano, tymianek)


dodatki do ciasta oczywiście wedle indywidualnego podniebienia:
150 g sera koziego
3 świeże figi
ok 200 g świeżego szpinaku (ewentualnie mrożony w liściach)
200 g kurek
2 ząbki czosnku
1 mały kartonik pasty pomidorowej
suszone oregano
świeża bazylia
sól, pieprz
granulowany czosnek
oliwa
łyżka masła

sos: do pasty pomidorowej dodajemy łyżkę oliwy oraz suszone oregano.
szpinak smażymy na oliwie z dodatkiem czosnku, soli i pieprzu.
Kurki czyścimy szczoteczką pod bieżącą wodą i smażymy na maśle z dodatkiem soli, pieprzu i granulowanego czosnku.
Figi kroimy na ósemki
Ciasto: Mąkę wsypać do dużej miski, dodać sól i rozkruszone drożdże oraz przyprawy.Zrobić wgłębienie i dodać oliwę z oliwek i trochę rozcieńczonego z wodą mleka.Wyrabiać ciasto dodając stopniowo resztę wody z mlekiem
Odstawić w ciepłe miejsce na około 1h.
Rozwałkować na placek grubości ok. 1 cm zagniatając brzegi. Później ciasto smarujemy sosem, kładziemy szpinak, plastry koziego sera, kurki oraz figi.   Pieczemy z dodatkami około 20 min w 220 stopniach C. Gotową pizzę dekorujemy świeżą bazylią.
smażymy szpinak
smażymy na maśle kurki
pizza przed pieczeniem
pizza z kozim serem, kurkami i figami

piątek, 19 października 2012

Żeberka w glazurze miodowo-ketchupowej

 
Pewnie każdy z Was robił już żeberka w miodzie i w ketchupie. Danie wzbogaciłam o ocet winny z czerwonego wina i musztardę. Ale jeśli ktoś przeoczył takie danie w swoim jadłospisie to serdecznie zapraszam do mojego przepisu. Smakuje głównie panom :)

Składniki:

1 kg żeberek wieprzowych
1 cebula
sól, pieprz
suszony majeranek
4 łyżki naturalnego miodu
10 łyżek ketchupu
3 łyżki octu winnego z czerwonego wina
3 łyżeczki musztardy grillowej
1 łyżka sosu chilli
olej do smażenia

Żeberka nacieramy solą, pieprzem i majerankiem i podsmażamy na oleju. Cebulę kroimy w piórka wrzucamy do garnka. Dodajemy miód, ocet winny, ketchup, sos chilli, musztardę i wszystko mieszamy. Zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Dodajemy jeszcze trochę pieprzu i majeranku. Glazurę wcieramy w żeberka i pieczemy je w 200 stopniach C przez 60 minut w piekarniku. Żeberka podajemy z ziemniakami i surówką.


żeberka w glazurze


środa, 17 października 2012

Owsiane naleśniki z kurczakiem, serkiem topionym i orzechami


Gdy nie mam pomysłów na obiad robię naleśniki wytrawne. Dziś wzbogaciłam je pierwszy raz o orzechy włoskie. Pycha :)

Składniki na naleśniki:
150 g mąki
2 jajka
250 ml mleka
szczypta soli
woda mineralna lub zwykła woda

łyżka oleju
2 czubate łyżki płatków owsianych


składniki na farsz:
2 piersi z kurczaka
3 serki topione śmietankowe (kwadraty)
pół pora
sól, pieprz
10 dag mozzarelli albo żółtego sera
4 orzechy włoskie
łyżka płatków owsianych
olej do smażenia


Naleśniki: Mąkę przesiać, dodać jajka, mleko i sól. Zmiksować. Można dodać odrobinę gazowanej wody. Następnie dodajemy płatki owsiane i mieszamy. Ciasto nie może być za gęste.  Naleśniki smażyć na małej ilości oleju, wystarczy jedynie patelnię zwilżyć olejem. Wlewamy ciasto na patelnię i smażymy przez chwilę z obu stron. Czynność tę powtarzamy do wyczerpania ciasta.

Farsz: piersi z kurczaka gotujemy w bulionie. Gdy kurczak będzie ugotowany drobno go kroimy i podsmażamy na patelni z dodatkiem serków topionych. Dodajemy także drobno pokrojony por. Doprawiamy solą i pieprzem. Farsz rozsmarowujemy na naleśnikach i zwijamy w rulon. Posypujemy serem i układamy na wierzch orzechy włoskie. Zapiekamy około 15-20 minut  w 220 stopniach do roztopienia sera.
ciasto na naleśniki
farsz z kurczaka i serków topionych
smażymy naleśniki
smarujemy farsz
naleśniki zwijamy w ruloniki



naleśniki

Awangarda Smaku