niedziela, 28 grudnia 2014

Siemieniotka. Zupa z …..konopi!

W szafie zamieszkał ciepły sweter z czapką z pomponem, puchową kurtką i śniegowcami po kolana…Szufladę wypełniają wełniane skarpety. Idzie zima. Oby była piękna. Przemieniająca krajobraz w skrzącobiały pejzaż. Pokrywająca lśniącą taflą lodu kałuże i strumyki. Otulająca białym puchem owoce jarzębiny i gałązki ostrokrzewu. Malująca nosy i policzki w czerwone rumieńce, w ulotne mgiełki parujące oddechy. Pachnąca mrozem i świerkami. Niech oprószy śniegiem hojnie zimę i bajecznie rozpocznie kolejny rok. Tego Wam, Drodzy Czytelnicy życzę!

Miałam przyjemność testować przepisy Opolan. Zupę wykonałam wg tradycyjnej receptury i zrobiłam zdjęcia do drugiej publikacji "Opolskie Smaki" przy współpracy z  Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną i z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Poniżej znajdziecie link do całej publikacji.
SIEMIENIOTKA (bo o niej mowa) albo konopijka to zupa z .... konopii! Tak, tak. Podaje się ją we Wigilię. 



Składniki:
·         300 g ziaren konopi
·         1 l mleka
·         3 łyżki mąki
·         2-3 łyżki cukru
·         100 g masła
·         2 l wody
·         szczypta soli

sobota, 20 grudnia 2014

Kapusta z grochem i grzybami


Na wigilijnym stole nie może zabraknąć kapusty z grochem. W mojej rodzinie dodaje się do niej dużo grzybów. Myślę, że taka kapusta jest bardziej smaczna i aromatyczna. Wczoraj zaserwowałam ją na Wigilii blogerskiej. I znalazła swoich amatorów do tego stopnia, że musiałam się nią podzielić także na wynos. No i dobrze! Choć kocham kapustę to jednak zbyt skutecznie działa na perystaltykę jelit ;) W te święta bez dużej ilości kminku i espumisanu ani rusz! ;)

Składniki:

2 kg kiszonej kapusty
0,5 kg grochu łuskanego
2 cebule
10 dag suszonych grzybów
1 łyżka kminku całego
sól, pieprz, cukier
olej do smażenia
4 liście laurowe
6 kulek ziela angielskiego

czwartek, 18 grudnia 2014

Karp we włoszczyźnie

Miałam przyjemność testować przepisy Opolan. Tym razem był to karp po niemodlińsku. Wykonałam rybę wg tradycyjnej receptury i zrobiłam zdjęcia do drugiej publikacji "Opolskie Smaki" W tym wydaniu tym razem  typowe śląskie potrawy wigilijne. "Okolice Niemodlina to kraina stawów.. Niewątpliwie miejsce unikatowe, gdzie najważniejszą rybą w odłowach zostaje do dnia dzisiejszego karp".Tradycja jedzenia karpia przywędrowała do nas z dalekich Chin za panowania Bolesława Krzywoustego. W Chinach uznawany jest za symbol szczęścia. My też zachowujemy łuskę w portfelu by przyniosła nam dostatek. Karp ma także korzyści dla naszego zdrowia. Choćby dlatego, że są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Niestety nie wszyscy go lubimy. Powody tego to mułowaty posmak. Za to jesteśmy w Europie krajem, który ma najwięcej stawów hodowlanych. Najsmaczniejszy jest karp Zatorski. Pamiętajcie by wybierać te certyfikowane, które gwarantują dobre praktyki producenckie.  Następnym razem podam przepis na siemieniotkę. Czyli wigilijną, śląską zupę z ....konopi. Tak, tak. Koniecznie wypatrujcie! :) 





Karp we włoszczyźnie

Składniki:
·         1½ do 2 kg karpia
·         sucha marynata: sól, pieprz, kolendra
·         2 marchewki
·         ½ selera
·         1 pietruszka
·         1 por
·         1 łyżka oleju

czwartek, 11 grudnia 2014

Amarantusowe muffiny z daktylami i mascarpone



Babeczki bez cukru i bez pszenicy! Mój Świętej Pamięci Dziadek – z zawodu piekarz, zdziwiłby się, że tak w ogóle można J Ale staram się być na diecie bezglutenowej i ograniczam cukry. Deser przygotowałam z naturalnie słodkimi daktylami, syropem z agawy oraz z mąką z nasion amarantusa. 
A tak a propos Dziadka Jana…nie wiele mam z nim wspomnień, ponieważ mieszkali z Babcią daleko i zmarli gdy byłam podlotkiem. Ale jedno pamiętam doskonale. Jak co tydzień grał w różne loterie J Milionów nie zarobił, ale wierzył w takie szczęście. I słusznie! Bo, żeby coś w życiu wygrać to trzeba działać!

Znacie to?
- Co wybierasz, OFE, czy ZUS?
- EUROMILLIONS!! Tu są większe szanse!  ;)

I właśnie Ci, którzy postanowili w tym tygodniu poszukać szczęścia w losowaniu euromillions mogą delektować się wyśmienitym smakiem deseru czekając na piątkowe wyniki losowania euromillions.


Składniki na muffiny:
1 szklanka mąki z amarantusa
1 szklanka mąki kukurydzianej
3 łyżki syropu z agawy
1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
1/2 łyżeczki sody
2 łyżki kakao
1 garść posiekanych daktyli suszonych
½ szklanki posiekanych orzechów włoskich
1/2 szklanki oleju roślinnego
1 szklanka mleka lub jogurtu naturalnego
2 jajka

Składniki na krem:
500 g serka mascarpone lub innego twarogowego
2 łyżki syropu z agawy (lub cukru pudru)
sok z ½ cytryny

wtorek, 11 listopada 2014

Polędwiczki w boczku z sosem z porzeczek




Ten przepis powinien pojawić się tu w czasie kiedy jeszcze byłam nieświadomym mięsożercą... Teraz ,kiedy zrozumiałam, jak bardzo wzrosło na świecie zapotrzebowanie na mięso, i w jakich warunkach żyje zwierzyna do uboju i w jaki sposób są ubijane... zrozumiałam, że chciałabym zmienić świat. Niestety tego w pojedynkę nie dam rady uczynić. Póki co, panowie w mojej rodzinie są typowymi łowcami i nie wyobrażają sobie życia bez mięsa. Chcę sobie jednak tłumaczyć, że na świecie trochę proporcję się wyrównają, gdy ja sobie odmówię porcji mięsa w momencie gdy mój tata się nim pożywi. Myślę, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i racjonalne proporcje :) 

 




Składnik na mięso:
1 polędwiczka wieprzowa
4 plasterki boczku wędzonego
4 suszone pomidory
Sos na marynatę:
2 ząbki czosnku
2 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
1 łyżeczka suszonego tymianku
2 łyżki oliwy
Składniki na sos:
1 szklanka (250 ml) świeżej albo mrożonej porzeczki czerwonej 
1 łyżeczka cukru 

Dodatkowo:
4 liście jarmużu (opcjonalnie) 

poniedziałek, 3 listopada 2014

Ciasto jesieni (z jabłkami i gruszkami)

          

Przepraszam Was, że zaniedbuję blog. O wiele więcej dzieję się jednak u mnie na Fan Pagu. Pracuję już chyba dla 5 różnych pracodawców i jak zauważyłam chyba całodobowo. Bo gdy się rano budzę i zaglądam do telefonu, to widzę do 10 połączeń nieodebranych. Ale ja lubię jak dużo się dzieje!
Niestety Od zeszłego piątku jestem chora. Ale stety dla Was bo cały weekend siedziałam w domu i nadrabiałam czas gotując nowości :) Tak więc mam nadzieję,  że teraz dam radę systematycznie publikować nowe receptury :) Jestem na L4 i mam nadzieję  że oprócz papierów, które zabrałam ze sobą z biura do łóżka, nadrobię także blogowe życie :) 

Zaczynam od ciasta. Z początku miał to być tradycyjny jabłecznik, który znam dzięki kochanej Mamie.  Ale uszlachetniłam go gruszkami z działkami oraz suszonymi morelami. A do biszkoptu dodałam kakao i przyprawę do szarlotki. Wypróbujcie ten przepis. Nie tylko w Lidlu czuć święta ... Jedząc to ciasto też ;) 

Składniki na biszkopt:
5 jajek¾ szklanki cukru
1 łyżeczka octu + 1 łyżeczka sody oczyszczonej
4 łyżki stołowe mąki tortowej (pszennej)
1 łyżka stołowa mąki ziemniaczanej
1 opakowanie gotowej przyprawy do szarlotki albo do piernika
1 łyżka kakao

Składniki na masę owocową:
05, kg jabłek
0,5 kg gruszek
1 garść suszonych moreli ( na oko)
3 szklanki wody (1 szklanka = 250 ml)
1 szklanka cukru
2 budynie śmietankowe 

Dodatkowo:
500 ml śmietanki kremówki (36 %)
2 czubate łyżki cukru pudru
2 łyżki startej czekolady.

środa, 8 października 2014

Wodzionka - zupa kryzysowa



Wodzionka czyli „suchy chlyb i wody szklonka”. Ma długą historię i określana była zupą biedoty, ponieważ w uboższych domach spożywano ją na śniadanie, obiad oraz kolację. Wodzionka to symbol śląskiej oszczędności i prostoty. Matki i żony dbały o to, aby w kuchni nic się nie zmarnowało, nawet czerstwy chleb, na który pracowało się bardzo ciężko. Poza tym wodzionka to prekursorka chińskich zupek i innych niezdrowych gorących kubków. Zalewasz i masz - jednak to "jednak" robi olbrzymią różnicę, bowiem z czosnkiem idealna jest na przeziębienia a ze smalcem na chłodne wieczory. 
Jako Gorolka z krwi i kości ale mieszkająca na Opolszczyźnie, winna jestem wychwalać śląską zupę  WODZIONKĘ, która uratowała mi życie na studiach, wyleczyła z wielu przeziębień i z niejednego kaca 

Wodzionka

Składniki podstawowe:
  • 2 kromki czerstwego chleba (dziś grzanki)
  • 1 ząbek czosnku
  • łyżka smalcu (dziś masło)
  • sól 
Pokrój chleb, drobno posiekaj czosnek, dodaj sól i łyżkę tłuszczu. Zalej wrzątkiem. Gotowe!  

P.S. śmietana trochę niweluje zapach i ostrość czosnku. 

niedziela, 28 września 2014

Dynia bejcowana w occie balsamicznym, smażona z parmezanem na patelni Ballarini


















Dzięki uprzejmości firmy Ballarini miałam okazję przygotować sobie posiłek na granitowej patelni grillowej. Poniżej przepis na bardzo smaczną dynię oraz moja recenzja patelni. 

Składniki:

1 mała dynia (1 kg)
50 g tartego parmezanu
4 łyżki octu balsamicznego
6 łyżek oliwy z oliwek
sól, pieprz
4 gałązki świeżego tymianku
1/2 papryczki chili

sobota, 20 września 2014

Pieczona kaczka faszerowana wątróbką

kaczka faszerowana


Jeśli kaczka to tylko z prywatnego gospodarstwa  Jeśli kaczka to taka, jaką robiła przez lata moja mama czyli nadziewana wątróbką. 
Wstawiam kaczkę do piekarnika, zamykam oczy i wspominam święta Bożego Narodzenia gdy byłam dzieckiem....

Składniki na farsz:

0,5 kg kurzych wątróbek + z kaczki
1 jajko
2 łyżki masła
1 łyżka bułki tartej
pęczek natki pietruszki
sól, pieprz

Składniki na pieczoną kaczkę:
1 cała kaczka
2 ząbki czosnku
2 łyżki suszonego majeranku
1 łyżka suszonego tymianku
100 ml czerwonego, wytrawnego wina
sól, pieprz
4 słodkie jabłka

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Bezglutenowe naleśniki z borówkami i mascarpone



Sierpień ma w sobie coś regularnego i rytmicznego. Jesteśmy już przyzwyczajeni do długich dni, upałów, komarów, rosy, leniwych niedziel, tego, że zawsze brakuje nam kostek lodu w zamrażalce, że w całym domu mamy piasek oraz do spożywania hektolitrów polskich owoców! Borówki, porzeczki, jagody, pierwsze poziomki i papierówki i ostatnie maliny i truskawki. Pogoda sprzyja wczesnemu wstawaniu – poranna temperatura daje organizmowi chwilę wytchnienia. W niedzielny poranek układam sobie plan dnia i szukam pomysłu na śniadanie. Wymyślam naleśniki. W upalny poranek nie muszą być jedzone na ciepło.
W wersji z lodówki sprawdzają się równie pysznie…

tak było.

Ponieważ w powietrzu czuję już jesień :( 



Składniki:

1 szklanka mąki gryczanej
1 szklanka mleka
1 jajko
1 łyżka oleju + do smażenia
1 szczypta soli
1 szklanka borówek
sok z połowy limonki
250 g serka mascarpone lub ricotty
ok. 2 łyżki cukru pudru
kilka jeżyn do dekoracji

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Tarta z gruszką i gorgonzolą


Będąc menadżerem kawiarni i dodatkowo w niej gotując, testuję różne smaki tart wytrawnych. Myślałam, że w moim małym miasteczku klienci nie docenią wytrawną tartę z owocem. A jednak mnie mile zaskoczyli! Tarta została pożarta w 2 h :D nie dziwie się, jak dotąd oceniam tę tartę za najlepszą. W końcu uwielbiam wszystkie potrawy z pleśniowymi serami. A już niedługo spróbuję zrobić kisz z figami. Ponieważ, rosną u mnie na działce. Jestem szczęśliwa bo czuję się jak w egzotycznym kraju :) Szkoda tylko, że mój brat już dawno wyprowadził się z rodzinnego domu, bo kiedyś hodował...arbuzy! Uwierzcie mi, że w polskich warunkach także rosną. Jeśli nie masz szklarni to wystarczy, że na noc każdą młodą roślinkę arbuza przykryjesz pod słoikiem i obdarzysz ją miłością jak mój brat. Może tak robił, bo jeszcze wówczas nie miał dziewczyny? ;) haha. Zapraszam po przepis na moją ulubioną tartę. 



składniki na kruche ciasto:

30 dag mąki pszennej
2 jajka
20 dag zimnego i posiekanego masła
1 płaska łyżeczka soli

opcjonalnie 1 łyżka śmietany

Składniki na farsz:

2 dojrzałe gruszki
150 g sera gorgonzola
3 jajka
250 ml śmietanki kremówki
1 czerwona cebula
1 łyżeczka suszonego tymianku
sól, pieprz
1 pęczek szczypiorku

sobota, 9 sierpnia 2014

Szarlotka z kardamonem (jedz jabłka)



Cała Polska siłami swoich żołądków próbuje zjeść jabłka, które przeznaczone były na eksport do Rosji. Doświadczenie podpowiada mi, że to będzie tylko chwilowa moda. Mam jednak nadzieję, że będziemy pamiętać o tych owocach z Adamowego Raju w codziennym jadłospisie. Mamy dostęp do nich przez cały rok, są tańsze niż południowe cytrusy, i mają wiele walorów odżywczych. Tak, więc jedz jabłka! A najlepiej w postaci szarlotki, na ciepło z lodami....:) 

Składniki:
250 g mąki pszennej
120 g masła 
1/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 jajko
1 łyżka śmietany
2 kg kwaśnych jabłek 
10 łyżek cukru 
3 łyżeczki kardamonu

cukier puder do posypania

sobota, 26 lipca 2014

Ryż z cukinią i fenkułem na ostro




Przepis na FASZEROWANE CUKINIE I PAPRYKI BRĄZOWYM RYŻEM, FENKUŁEM I WOŁOWINĄ ( NA OSTRO )

Składniki potrawy, którą wykonałam w woku:

400 g mielonej wołowiny (dobrego gatunku)
2 młode cukinie 
2 białe papryki
2 woreczki ugotowanego al dente brązowego ryżu
1 mały fenkuł
1/4 papryczka chili
100 g sera mozzarella
1 mała cebula
1 ząbek czosnku
1 wiązanka natki pietruszki
sól, pieprz
olej rzepakowy do smażenia

czwartek, 24 lipca 2014

Burger z miętą + camembert z sosem porzeczkowym i tagliatelle z cukinii



Lubię krówki, szczególnie na talerzu :-P wiem, jestem bez serca, ale łączę 2 diety: bezglutenową i z niskim indeksem glikemicznym, i cóz zrobić ....mogę jeść głownie mięcho :-P A jesli polska wołowinka to i polskie porzeczki z ogórdka, jarmuż i mięta. Iście królewski obiad!


Składniki na 1 porcję burgera:
200 g wołowiny mielonej (dobrego gatunku)
1 łyżeczka przyprawy do kebaba od Edmir-pol albo kumin
sól, pieprz
1 garść posiekanej, świeżej mięty
2 łyżki zimnej wody

pozostałe składniki:
1 camembert
1/2 szklanki porzeczek czerwonych (albo innych owoców sezonowych)
1 łyżka cukru
1 mała cukinia
1 liść jarmużu do dekoracji

COOLmag 3 - bądź chwastolubny!

W trzecim, wakacyjnym numerze COOLmag od Stowarzyszenia Opolskiej Blogosfery Kulinarnej,  piszę o......chwastożercach! Podaję proste przepisy z wykorzystaniem pospolitych chwastów. Dzięki jedzeniu ich możemy sobie odchwaścić działkę, najeść się witaminek i zaoszczędzić na zakupach spożywczych ;) Zapraszam do przejrzenia naszego najnowszego numeru. Są w nim ciekawe wywiady, prezentacja opolskich "Mazur", letnie przepisy, choćby sposoby na "idealnego loda" ;)

w formie e-booka do ściągnięcia na dysk 


e-magazyn COOLmga


http://issuu.com/magazyn.coolmag/docs/coolmag_3_lato





poniedziałek, 14 lipca 2014

Niemcy wygrali a ja zrobiłam risotto ze szparagami :)





Nie wiedziałabym, że w ogóle jest finał mistrzostw. Gdyby nie tablica na Facebooku wypełniona hasłami na temat mundialu, żyłabym nadal pełna nieświadomości, oglądając po raz setny serial "Friends" ;) Wróciłam dziś z Gór Stołowych i miałam ochotę zjeść konia z kopytami. A, że koniki kocham to postanowiłam zrobić tylko risotto ;)Takie jak lubię: "brejowate", kremowe i intensywne w smaku. Risotto ze szparagami na zakończenie mundialu i sezonu szparagowego. W planach mam jeszcze risotto z bobem oraz z botwiną. Tak, więc odwiedzajcie moją stronkę :) 

jest to wersja risotto bez winaSkładniki:


400 g ryżu arborio 
1 pęczek zielonych szparagów (wcześniej pogdotowanych)
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
4 łyżki masła 
200 g sera gorgonzola 
1 - 1,5 litra bulionu (u mnie rosół z poprzedniego dnia)
400 g zielonego groszku (u mnie mrożony)
świeżo mielony pieprz
sól
50 g parmezanu 


wtorek, 24 czerwca 2014

Kruche babeczki owocowe z Żarłostacji vol. 3

W zeszłą niedzielę my jako pasjonaci gotowania i zarazem członkowie Stowarzyszenia Opolska Blogosfera Kulinarna zorganizowaliśmy już 3 edycję, najsmaczniejszego pikniku kulinarnego na Opolszczyźnie. - ŻARŁOSTACJA (NA NASZYM FAN PAGU MOZNA ZOBACZYĆ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY). Przygotowania trwały miesiącami, żeby tylko stworzyć na ten dzień, sprzyjające warunki do spędzania lata w mieście Była happie fotobudka, warsztaty winiarskie, kawowe, piwowarskie, dietetyczne, slow food, pokaz gotowania zwycięzcy 1 edycji Hell's Kitchen Łukasza, Pauliny i Adama Czapskiego. Casting do drugiej edycji Piekielnej Kuchni. Eko Targ, akcja wymiany książek. I wiele konkursów z nagrodami. To był bardzo intensywny i satysfakcjonujący dzień. Po którym wcale nie odpoczywamy, bo już prowadzimy kolejne ustalenia do jesiennej edycji :)


Poniżej przepis na kruche babeczki, owocowe, które były hitem na moim stoisku podczas Żarłostacji :)

Składniki na kruche ciasto:
250 g mąki tortowej
150 g masła pokrojonego w kostkę

3 łyżki cukru pudru
1 duże jajko
1 łyżka śmietany

szczypta soli

 Składniki na krem budyniowy:
1 budyń waniliowy
200 ml mleka
100 g masła w temparaturze pokojowej

+ ulubione owoce

piątek, 20 czerwca 2014

Tarator - chłodnik bułgarski z orzechami





Kuchnia bułgarska to nie tylko wielowiekowa tradycja, przekazywania z pokolenia na pokolenie. Zestawienie naturalnie występujących produktów z wytworami rąk ludzkich daje połączenie, o którym możemy tylko marzyć, wspominając wakacje w Złotych Piaskach (źródło: Opolskie Smaki nr 1) Tarator od polskiego chłodnika (białego z ogórkami) różni się tym, że ogórki przed dodaniem do jogurtu są pozbawione soku. Dzięki temu zachowuje gęstą konsystencję i nawet po dłuższym czasie się nie rozwarstwia. Im gęstszy jogurt, tym smaczniejszy tarator. Dodatkowo wzbogacamy go włoskimi orzechami i dobrej jakości oliwą. 

A tak przy okazji zapraszam Was do Opola 22 czerwca na naszą autorską imprezę kulinarną Żarłostacja!. Plac Teatralny przy Kofeinie 2.0. Jest to najsmaczniejszy piknik na Opolszczyźnie :) klik do fan paga: Żarłostacja - fan pag

Składniki:
2 długie, zielone ogórki
½ szklanka orzechów włoskich
5 ząbków czosnku
pęczek koperku
2 łyżki oliwy
2 szklanki gęstego, jogurtu naturalnego
dekoracja: 1 łyżka kaparów


środa, 11 czerwca 2014

Sałatka w kolorze violet (z buraczkami)


Oj nie mam czasu na gotowanie i na blogowanie :( prowadzę kawiarnię i gotuję teraz głównie dla klientów. Mam nadzieję, że szybko się ogarnę czasowo i w końcu znajdę czas tylko dla swojej kuchni :) Tymczasem przepis na szybką i prostą sałatkę w moim ulubionym fioletowym kolorze :)  




Składniki:

4 ugotowane i obrane buraki
3 ogórki konserwowe
1-2 puszki białej fasoli 
1 duża cebula
4 łyżki jogurtu albo majonezu
sól, pieprz
natka pietruszki do dekoracji

sobota, 31 maja 2014

Zupa szpinakowa z pokrzywą i czosnkiem dziwnym


Szykuję się do kolejnej publikacji w naszym opolskim e-magazynie COOLMAG. Będę pisać o jadalnych chwastach! Dlatego od dawna przerabiam różne przepisy z udziałem tych cudownych zielsk ;) 
Pokrzywa zapewne jest Wam znana z kosmetologii a czosnek niedźwiedzi  w kuchni. A jedliście czosnek dziwny? Na szczęście w smaku w ogóle nie jest dziwny a wręcz przeciwnie bardzo dobry :) Jest bardziej delikatny od dzikiego. Znaleźć go można w ciemnych miejscach w lesie. 

Składniki:
włoszczyzna ( mały kawałek selera, 1 pietruszka, 2 marchewki, 1 mały por)

1 opakowanie świeżego albo mrożonego szpinaku w liściach
listki z 4 młodych pokrzyw
1 pęczek czosnku dziwnego
śmietanka do zabielenia zupy
1 łyżka tartego chrzanu
sól, pieprz
1 łyżka masła

poniedziałek, 19 maja 2014

Krem ze szparagów i pora z pikantną pianką

 

Romans ten odnawiam tylko w sezonie wiosenno-letnim. Mój kulinarny romans ze szparagami rzecz jasna ;) Dziś uszlachetniony z ostrzejszym w smaku porem i z pikantna pianką.


Składniki:


1 wiązanka zielonych szparagów
zielona częśc pora
włoszczyzna na bulion (1 pietruszka, 1/4 selera, 2 marchewki)
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
1 łyzka masła 
2 białka
szczypta chili w proszku
sól, pieprz
zioła prowansalskie


wtorek, 6 maja 2014

Mini serniczki jogurtowe z sosem fiołkowym



Nie wiem czy jeszcze można znaleźć na łące fiołki? Ponieważ deser ten robiłam parę tygodni temu. Praca na 2 etatach nie pozwala mi być systematematyczną na swoim blogu :( mam jeszcze około 30 nieopublikowanych potraw..kiedy siebie dogonię? Chyba na emeryturze :-P 


Serniczki nie mają w sobie sera! Jedynie jogurt, co czyni je bardzo delikatnymi. A fioletowy sos został wzmocniony owocami jeżyn. To tyle. Lecę pakować się do Warszawy na kulinarną sesję zdjęciową do magazynu dla Pań. Rezultaty pokażę na Fan Pagu Trzymajcie kciukasy! :)

Składniki na krem:
0,5 l dobrej jakości jogurtu greckiego
2 jaja + 1 żółtko
1/4 szklanki oleju
1 op. budyniu śmietankowego albo 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
1 op. cukru waniliowego

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 szklanki cukru

Składniki na sos fiołkowy:

1 garść ładnych fiołków + kilka do dekoracji
1/2 szklanki jezyn lub 3 łyżki dżemu jezynowego
250 ml jogurtu naturalnego

piątek, 2 maja 2014

Zapiekane ziemniaki z wszystkim co kocham



Jest to potrawa, którą przygotowałam na moją pierwszą randkę w życiu w czasach licealnych. Przyznam się szczerze, że robię ją chyba każdemu ważnemu mężczyźnie, który się pojawia w moim życiu. Z tym, że wtedy dodaję boczek. Ja wolę jednak wersję bez mięsa ;)

Składniki:
3-4 duże ziemniaki najlepiej gatunku winiety
1 op. szpinaku świeżego albo mrożony w liściach
1 puszka pomidorów
2 serki  camembert
2 ząbki czosnku
2 łyżki kaparów
opcjonalnie plastry boczku
olej do smażenia
sól, pieprz

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Wyśniłam GO sobie... Fiołkowy mazurek.




Wyśniłam sobie ten mazurek. W pięknym  kolorze violet i z fiołkami zerwanymi na łące. A marzenia senne należy urzeczywistniać. Jestem szczęściarą ponieważ w ogrodzie fiołków mam od zatrzęsienia :). Zrywanie ich było idealną formą odpoczynku między sprzątaniem a gotowaniem na święta. W pełni mnie to zrelaksowało. Żeby uzyskać piękny fioletowy kolor zastosowałam domowej roboty dżem z jeżyn. Ale możecie użyć też spożywczego barwnika...albo zamienić kolor na różowy ;) stosując gęsty sok malinowy albo czysty sok buraczany bez dodatku octu i soli. 

Składniki na kruche ciasto:
200 g mąki

140 g zimnego masła
70 g cukru 
1 jajko + 1 żółtko 

Składniki na polewę:
5 łyżek dżemu z jeżyn - (opcjonalnie malinowy)
3 tabliczki czekolady białej
150 ml śmietanki kremówki

2 łyżki masła
1 garść fiołków 

sobota, 19 kwietnia 2014

Wiosenne wydanie COOLMAG i jajka faszerowane



Powyżej nasze ukochane dziecko Opolskiej Blogosfery Kulinarnej - drugie wydanie e-magazynu COOLmag :) A w nim wiele ciekawych, wiosennych i świątecznych przepisów, interesujący wywiad i piękne ilustracje. Oraz moje propozycje na niebanalnie faszerowane jajka oraz domowy majonez od strony 60. Zapraszam do przeglądania i inspiracji :)

anchois 

z awokado i wasabi
faszerowane suszonymi pomidorami

domowy majonez


WSZYSTKIE PRZEPISY ZNAJDZIECIE W MAGAZYNIE COOLMAG OD STRONY 60 :)

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Jogurtowy deser z ricottą i borówkami



Ogród, łagodne promienie Słońca, zapach młodej mięty, sok z brzozy. Tym kojarzy mi się kwiecień. Oraz słodkim śniadaniem w ogrodzie. Nie ma to jak rozpocząć dzień od pysznego i zdrowego deseru! :)


Składniki:
200 g naturalnego, gęstego jogurtu
250 g serka ricotta
1 koszyczek borówek amerykańskich
1/2 szklanki syropu.soku z malin (u mnie mój domowy, ale może być sklepowy do rozcieńczania z wodą)
1 łyżka cukry pudru (do deseru i sosu)
2 łyżeczki żelatyny


sobota, 5 kwietnia 2014

Drożdżowe pierogi z kaczką


Właśnie pakuję się do urlopu. Tym razem kochana Polska! Niedzica - Czorsztyn - Dunajec - Zakopane - Słowacja. A na samym końcu odpoczynek nad jeziorem Dobczyckim a jak już odpocznę to planuję poszaleć w Krakowie ;) Dlatego zależy mi, żeby opublikować jeden z moich setnych zaległych przepisów :-P Zdecydowanie więcej gotuję niż spisuję receptury :) 
Pierwszy raz robiłam pieczone pierogi drożdżowe, i chyba za długo były w piekarniku. W przepisie zmniejszyłam czas pieczenia, więc bez obaw, możecie mi zaufać :) Mięso kaczki mam z poprzedniego dnia z obiadu. Więc to znowu obiad z cyklu: recykling jest fajny! :-P
Składniki na ciasto

  • 180 ml mleka 
  • 300 g mąki 
  • 20 g drożdży świeżych 
  • 5 g cukru 
  • 2 żółtka 
  • 40 gram masła 
Składniki na farsz:
  • ok. 0,5 kg ugotowanego albo upieczonego mięsa z kaczki
  • 2 cebule
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • sól, pieprz
  • opcjonalnie 1 żółtko

Dodatkowo:


  • 1 jajko do posmarowania
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku

środa, 2 kwietnia 2014

Ciasto wiewiórka

Skąd ta nazwa? Nie mam zielonego pojęcia. Ale myślę, że żadna wiewiórka nie pogardziłaby ciastem z orzechami, jabłkami i rodzynkami :) No i w końcu od wiórków do "wiewiórków" nie daleka droga ;) 

Do zrobienia tego ciasta zainspirowały mnie bakalie bez konserwantów, lecz z dużą zawartością pokarmowego błonnika marki HELIO  - polecam! :) Takie bakalie idealne są do wieczornego podjadania przy TV :D 


składniki:
5 średnich jabłek (u mnie antonówki)
5 dag rodzynek np. Helio
5 dag posiekanych orzechów włoskich np. Halio 
2 łyżki mielonego cynamonu
3/4 szklanki cukru
2 szklanki przesianej mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2-3 łyżki kakao
3 jajka
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki oleju

Dodatkowo:
odrobina margaryny i bułki tartej do wysmarowania formy

Polewa:
1 tabliczka gorzkiej czekolady

2 łyżki śmietanki kremówki
2 łyżki masła
2 łyżki wiórków kokosowych

wtorek, 1 kwietnia 2014

Twarożek z młodą pokrzywą

Pokrzywa jest rośliną od dawna wszechstronnie użytkowaną, przy czym wśród roślin użytkowych należy do najbardziej niedocenianych. O jej właściwościach leczniczych pisali już w starożytności m.in. Hipokrates. Do łask wróciła w czasie wojen światowych. Powszechnie używana jest w przemyśle kosmetycznym ale także jako suplement diety. A poparzenia liści pomagają na reumatyzm. Pamiętam jak babcia kazała się nimi biczować po plecach. Liście zbiera się od maja do września. Wybieramy pokrzywę bez kwiatków i tylko górne listki. Mnie najbardziej smakują świeże listki na początku kwietnia, gdy zaczyna swój porost. Pokrzywa idealna jest do suszenia a następnie stosowana jako napar do picia. Jeśli mieszkamy w mieście, szukajmy miejsc z dala od ulic i wybierajmy listki ze środka krzaczka, by uniknąć potencjalnego zaznaczonego miejsca przez psa :-P Aby uniknąć poparzenia, róbmy to w rękawiczkach. Aby uniknąć poparzenia w język  konieczne jest sparzenie pokrzywy wrzątkiem i drobne posiekanie z dodatkiem soli. Dla bardziej strachliwych polecam moździerz ;)



Składniki:
200-250 g białego, chudego twarogu
4 łyżki kwaśnej, więjskiej śmietany
1 pęczek młodek pokrzywy
sól, pieprz


niedziela, 30 marca 2014

Pomarańczowy deser z mascarpone i chałwą


Przedwiośnie to taki okres, kiedy nie mamy jeszcze sezonowych owoców a w sercu i w trzewiach czujemy potrzebę letnich klimatów...Dziś przejściowy deser, ponieważ jest ze składników dostępnych przez cały rok. Ale już niebawem, czeka na nas eksplozja kolorów i smaków! Ok, muszę opanować swoje fantazje i skupić się na spisie składników dla Was... ;) Dekoracją jest zeszłoroczna mięta "afrykańska", która nie zwiędła z powodu braku zimy 

Składniki:
250 g serca mascarpone
1 pomarańcza
100 g chałwy (np. waniliowej albo sezamowej)
250 g śmietanki 30 %
opcjonalnie cukier puder wg uznania
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
kilka listków mięty do dekoracji