Harynki w cebulowej zołzie to kawałki słonego śledzia pod pierzynką cebulowego sosu z dodatkiem śmietany. Są potrawą postną i tanią. Tradycja mówi, że harynki były najtańszą i codzienną potrawą spożywaną przez ubogich robotników sezonowych, których zarobki były tak niskie, że czasami mawiano: „Nie zarobis na słónego harynka!”. Po II wojnie światowej czasami jeden śledź musiał wystarczyć dla całej rodziny. Wieszało się go wte - dy nad stołem, na którym stała miska z ziemniakami i cebulą. . Harynki w cebulowej zołzie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.
Przedstawiam wersję rodzimą - śląską oraz moją wielkopolsko - mazowiecką ;)
HARYNKI W CEBULOWEJ ZOŁZIE (moja wersja)
Składniki:
1 kg śledzi solonych (matyjasy)
1/2 l mleka
1 l wody
2 - 3 cebule
4 łyżki octu
250 ml śmietany 18 %
2 liście laurowe
4 kuli ziela angielskiego
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
sól i cukier do smaku
ziemniaki ugotowane w mundurkach
Cebulę kroimy w piórka i gotujemy w litrze wody do miękkości razem listkami laurowymi oraz zielem angielskim. Gdy cebula już będzie miękka dodajemy ocet - na 1 litr wody około 4 łyżek stołowych octu. Roztwór odstawiamy do całkowitego wystygnięcia następnie schładzamy w lodówce. Matyjasy wcześniej moczymy w mleku z wodą by pozbyć się nadmiaru soli. Następnie kroimy je w plastry o szerokości ok. 3 cm. Do zimnego roztworu dodajemy śmietanę, dokładnie mieszamy,tak żeby nie zostały grudki. Następnie doprawiamy solą i cukrem do smaku oraz pieprzem ziołowym, na sam koniec dodajemy śledzie. Odstawiamy na 20 minut do lodówki. Gotujemy ziemniaki w łupinach i podajemy do śledzi.
HARYNKI W CEBULOWEJ ZOŁZIE (wersja rodzima)
Składniki:
• 500 g solonych śledzi
• 3 cebule
• 200 ml śmietany 18%
• ½ szklanki mleka
• sól, pieprz
• 3–4 ziarna ziela angielskiego
• 2 liście laurowe
Śledzie moczymy całą noc z nadmiaru soli. Kroimy na płaty o wymiarach 5 x 5 cm. Cebulę kroimy w piórka i parzymy wrzącą wodą, odsączamy na sitku. Śmietanę łączymy z mlekiem, dodajemy liście laurowe, ziarna ziela angielskiego, doprawiamy solą i pieprzem. Śledzie zalewamy śmietaną, dodajemy sparzoną cebulę i razem mieszamy. Podajemy z ziemniakami.
zolza czyli sos??? ale jak wygladaja !!pycha!!Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńКласс. Моей большой семье очень понравилось. Спасибо. Рада что нашла ваш блог)))
OdpowiedzUsuńСпасибо большое за рецепт. Моей большой семье очень понравилось
OdpowiedzUsuń