Jest jeden rodzaj sztuki,który wszyscy trawią bez sprzeciwu: sztuka kulinarna.

Jest jeden rodzaj sztuki,który wszyscy trawią bez sprzeciwu: sztuka kulinarna.

wtorek, 26 maja 2015

1 milion ciastek ze skwarek (szpyrki)


Zastanawialiście się co byście zrobili z wygraną w lotto? każdy w pierwszej myśli zapewne mnożyłby dobra materialne. Nie ukrywam, że chętnie bym zmieniła swój samochód, bo przeżył ostatnio zwarcie instalacji elektrycznej i kolizję. Na pewno rodzicom wybudowałabym ekologiczny dom w spokojnym otoczeniu przyrody. Póki co, zostaje nam grać i cierpliwie czekać. Chyba warto jeśli dookoła nas słyszy się o wielkich wygranych? Są to osoby z krwi i kości tacy jak my. Ale póki jeszcze nie jesteśmy milionerami warto mieć plan, by umieć je mądrze rozdysponować. Dla mnie taką wielką wygraną byłaby MIŁOŚĆ. Po moich damsko-męskich perypetiach na przestrzeni dekady - wygrać miłość byłoby niczym wygrana w loterii :) 


Jeśli już jesteś kochana/kochany to do pełni szczęścia brakuje Ci tylko środków na umilanie sobie życia we dwoje :) Zagraj! 
A podczas czekania na wyniki lotto na żywo proponuję zrobić opolskie ciasteczka ze skwarek zwane inaczej szpyrkamiCharakteryzują się słodkim smakiem z lekko wyczuwalnymi skwarkami.  W 2007 roku ciastka te, zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. "\

Przepis na szpyrki

Składniki:
300 g mąki pszennej
100 g cukru
100 g skwarek
2 jajka
¼ łyżeczki cynamonu
szczypta soli

poniedziałek, 18 maja 2015

Smażony kleń z pędami sosny i test patelni Ballarinii

Kochany jarmuż już zakwitł. Jadłam go dosłownie kilka miesięcy. Liści już garstka. Zostały kwiaty. i co??? a no i kwiaty są pyszne! Bardzo słodkie, smakiem przypominają groszek cukrowy. Lubię eksperymentować w kuchni. Zjadam wszelkie chwasty. I teraz testuję iglaki w kuchni. Do tej pory gałęzie i szyszki drzew iglastych dodawałam do marynowania mięs, do duszenia i do gotowania sosów. By nadały aromatu. Nie nadawały się do jedzenia bo były zbyt stare i kujące. Ale maj jest miesiącem porostu iglaków! I teraz można jeść nawet na surowo młode pędy sosny, jodły świerku itd. Ja je dodałam do smażenia ryby. Zaryzykuj. Spróbuj. Ponoć mężczyznom dodają wigoru! 




Składniki na 1 porcję:


1 ryba słodkowodna (wypatroszona) u mnie kleń
1 garść młodych pędów sosny (okres porostu: maj)
2 garści liści jarmużu albo sałaty
kilka kwiatów jarmużu
olej lniany do smażenia
sól, pieprz, mielona gorczyca, ulubione suszone zioła
mąka ryżowa do oprószenia ryby 
sok z 1/4 cytryny 

piątek, 15 maja 2015

Recencja: Blender / chopper Aura Russell Hobbs

Blender / chopper Aura Russell Hobbs
Jeżeli kochasz dipy i samodzielnie zrobione sosy, rozdrabniacz Chop & Blend Aura jest dla Ciebie gadżetem obowiązkowym. Wystarczy umieścić owoce, warzywa lub zioła w pojemniku, nacisnąć przycisk i ... gotowe.

Urządzenie ma innowacyjne ostrze przypominające kształtem ósemkę, bez spiczastych zakończeń. Nadaje się ono do kruszenia lodu - bardzo przydatna funkcja, gdy chcemy przygotować smoothie lub slush.

Podstawa spełnia także funkcję pokrywy. Oznacza to, że gotowy dip można  przechowywać w lodówce lub wziąć ze sobą - np. na imprezę lub piknik.

środa, 13 maja 2015

Hummus z pokrzywą i suszonymi pomidorami


Wojna o hummus

Hummus jedzą wszyscy: Żydzi, Muzułmanie i Chrześcijanie. Ale hummus to nie tylko pożywienie, które łączy, hummus może również dzielić. Skoro coś jest tak popularne, to nie może należeć do wszystkich. Do kogo więc należy hummus? Skąd pochodzi? I kto ma do niego prawo? Libańczycy twierdzą, że hummus jest ich. Tak jak Grecy wywalczyli ser feta. Liban zarzuca Izraelowi przywłaszczanie dziedzictwa kulinarnego i chcąc chronić lokalne specjały, walczy o przyznanie Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Wojna na hummus trwa. By pokazać swoją determinację Libańczycy i Izraelczycy co trochę próbują pobić rekord w przygotowaniu największego hummusu świata. Nas te dylematy nie interesują. Ale warto jest taką pastę przygotować w domu by z ciekawości sprawdzić o co tyle szumu?

składniki:

1,5 szklanki suchej ciecierzycy
6-8 suszonych pomidorów  
5 gałązek młodych pokrzyw (same listki)
3 łyżki pastysezamowej tahiny
2-3 ząbki czosnku
sok z 1/2 cytryny
1/3 szklanki oliwy z oliwek
1/3 szklanki wody
opcjonalnie 1 łyżka przecieru pomidorowego
sól, pieprz do smaku

wtorek, 5 maja 2015

Syrop z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego jest skarbnicą witamin, minerałów i innych substancji, które mają działanie prozdrowotne, w związku z tym może być stosowany w leczeniu wielu dolegliwości np. w  łagodzenia kaszlu. Jednak miód z mniszka przyśpiesza także gojenie się ran, oczyszcza organizm z toksyn. Co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych ziół leczniczych. Syrop z mniszka jest pozyskiwany z kwiatów, korzeni czy łodygi tzw. mlecza. Idąc na spacer, zbierz jak najwięcej „mlecza” i spróbuj przygotować syrop na wiosnę. W końcu kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata i łatwo o przeziębienie.

składniki na 300 ml:
– 300 g – 400 g płatków mniszka lekarskiego (i tak tego dokładnie nie ważyłam ;)))
– 0.5 litra wody
– sok z 2 cytryn
– cukier (w proporcjach 1:1 )