Jest jeden rodzaj sztuki,który wszyscy trawią bez sprzeciwu: sztuka kulinarna.

Jest jeden rodzaj sztuki,który wszyscy trawią bez sprzeciwu: sztuka kulinarna.

niedziela, 28 lutego 2016

Sushi z komosą ryżową po polsku



W ubiegłym tygodniu miałam okazję gościć w programie na żywo „Opolskie o poranku” na kanale TVP Opole. Tematem naszej rozmowy były dobre kasze. Nie jestem ekspertką od właściwości odżywczych kasz i to jaki wpływ mają na nasz organizm, dlatego zaprosiłam do towarzystwa naszą lokalną dietetyczkę. Agnieszka opowiedziała fachowo o kaszach bezglutenowych a ja przygotowałam kilka propozycji kulinarnych. Między innymi sushi ( a może raczej kaszi) z komosy ryżowej. Komosa jest bardzo sypka ale jeśli odpowiednio "uklepiemy" ją i dobrze zrolujemy nori to na pewno sushi będzie wartkie. Zrobiłam na sposób polski z polskimi dodatkami. Możemy dodać także naszego śledzia. Ja zrezygnowałam z tego pomysłu gdyż nagranie do TV było o 7 rano ;)


Składniki:
Mata bambusowa do rolowania
Nori – prasowane wodorosty (algi)
250 g komosy ryżowej ( u mnie trzy kolorowa)
4 łyżeczki octu jabłkowego
pół łyżeczki soli
1 marchew
4 śliwki suszone albo wędzone
1 duży ogórek kiszony
1 twarożek śmietankowy - opcjonalnie
2 łyżeczki polskiego chrzanu
sos sojowy
Pałeczki i ostry nóż


Komosa:
Komosę wysyp na bardzo gęste sitko i dokładnie wypłucz pod zimną bieżącą wodą, intensywnie mieszając, przez parę minut, by pozbyć się naturalnej goryczki. Wypłukane ziarna wodą i dodaj do nich ćwierć łyżeczki soli. Doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień, przykryj garnek i gotuj jeszcze przez kwadrans. Po kwadransie wyłącz ogień, zdejmij pokrywkę i delikatnie zamieszaj, żeby nadać ugotowanej komosie puszystości. Ziarna powinny teraz już być ugotowane, ale jeszcze jędrne, a „sprężynki”, które są na każdym ziarenku będą odstawać. 

Sos do komosy:
4 łyżeczki octu jabłkowego wymieszaj z 1 łyżką gorącej wody i solą. Zamieszaj. Gotowy sos wlej do ugotowanej komosy i dobrze wymieszaj.

Sushi:
Na nori kładziemy pasek komosy, dobrze uklepujemy ponieważ komosa jest bardziej sypka od ryżu do sushi, smarujemy serkiem, układamy pasek marchewki, ogórka, oraz paseczki śliwki. Żeby dobrze zrolować nori warto nasmarować brzegi ogórkiem. Nori wtedy lepiej się sklei. Następnie zwijamy matę bambusową tak by sushi się ładnie skleiło. Sushi kroimy bardzo ostrym nożem. Sushi jemy maczając w sosie sojowym.

sushi z ryżem do sushi










1 komentarz:

  1. Sushi po Polsku? Jak widać to możliwe. Nie przepadam ale wygląda smacznie. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń